Historia mody na Hip Hop

Pełna historia mody hip-hopowej
Każdy zna modę hip-hopową, kiedy ją widzi, ale jest ona coraz trudniejsza do zdefiniowania. Można wskazać na konkretnego rapera lub epokę, ale to nigdy nie uchwyci całego obrazu.

Jak hip-hop przeniósł się do głównego nurtu, linie są zamazane między tym, co jest i nie jest uważane za hip-hop. Jednak istnieje pewna idea, która wyjaśnia progresję i ewolucję stylu hip-hop:

Czym jest moda na hip-hop?


Hip-hop to nie tylko gatunek muzyki, forma tańca, czy sposób ubierania się.

Hip-hop to kultura.

Wywodzący się z Bronksu w Nowym Jorku hip-hopowy styl życia – z jego muzyką, DJ-owaniem, tańcem i graffiti – stanowił ucieczkę od niezliczonych społecznych, ekonomicznych, politycznych i kulturowych sił.

Początki hip-hopu sięgają lat siedemdziesiątych, a moda odzwierciedlała odzież uliczną, którą dzieciaki z Bronksu miały już w swoim posiadaniu, jak kurtki bomberki, dresy i trampki z przerośniętymi sznurówkami.

Puma, Chuck Taylors i Pro-Keds zdominowały scenę sneakersową. Workowate ubrania były bardzo modne, prawdopodobnie z powodu źle dopasowanych ubrań z miasta. Ówczesna moda łączyła w sobie pomysłowość i streetwear. Było to mieszanie i dopasowywanie dostępnych ubrań, ubieranie ich i odkrywanie nowych sposobów noszenia ich z dumą.

Pół wieku później moda hip-hopowa, choć z pewnością bardziej mainstreamowa, pozostaje w dużej mierze taka sama. Nadal dominuje swobodna odzież aktywna i trampki; pomyśl o niedawnych kolaboracjach artystów hip-hopowych z głównymi markami odzieży sportowej.

Jednak wraz ze wzrostem popularności artystów hip-hopowych w XXI wieku nastała nowa era hip-hopu i wysokiej mody.

W pewien sposób zatarło to granice między tym, co było uważane za klasyczną modę hip-hopową a dzisiejszym stylem mainstreamowym, ale hip-hop to stan umysłu. To osoba nosząca ubrania czyni je hip-hopowymi, a nie odwrotnie.

Moda hip-hopowa, ze swoją bezczelną postawą, sprawiła, że możesz nosić i robić to, co chcesz.

Kto zapoczątkował modę na hip-hop?

Moda hip-hopowa była częścią miejskiego życia, zanim jeszcze hip-hop powstał. Gdy artyści zaczęli zdobywać coraz większą uwagę pod koniec XX i na początku XXI wieku, idea mody hip-hopowej stała się mainstreamowa, ale w rzeczywistości zwróciła uwagę na to, jak młodzi mieszkańcy miast już się ubierali.

Hip-hop jako kultura rozpoczął się w dzielnicach Bronxu w Nowym Jorku w latach 70. na imprezach domowych.

Wcześni DJ-e, tacy jak DJ Kool Herc i Grandmaster Flash, grali przerwy w muzyce soul i funk, które podkreślały perkusję i linię basu, o czym później dał znać Kurtis Blow.

Wraz z nową muzyką imprezową, break dance był pierwszym aspektem kultury, który wybuchł. Raperzy szybko wskoczyli do mieszanki, aby utrzymać tłumy przez całą noc. Wczesne przykłady tego imprezowego klimatu to Sugarhill Gang i nowoorleańska muzyka bounce z lat 80.

Chociaż hip-hop bez wątpienia znajduje swoje korzenie w życiu ulicznym i pod pewnymi względami, pomimo wyraźnego kontrastu z disco, pewne aspekty disco wpłynęły na niego.

Główni artyści hip-hopowi uznają dziś DJ Hollywood z Harlemu za pierwszego rytmicznego rapera, mimo że rapował on na utworach disco. Poza wpływem czysto rapowym, inny element disco ukształtował kulturę hip-hopową: modę.

W latach 70. ludzie ubierali się jak najlepiej na imprezy w klubach dyskotekowych, a młodzi ludzie z dzielnic o niskich dochodach przyjęli tę mentalność na imprezach w blokach.

Podobnie jak w przypadku samej muzyki, nie ma jednej osoby lub grupy muzycznej, która zapoczątkowała modę na hip-hop. Raczej każdy raper i DJ wniósł swój własny styl na imprezę, podobnie jak ekipy taneczne, które nosiły różne stroje jako uniformy, aby odróżnić się od konkurencji.

Tak jak i dziś, styl hip-hopowy opiera się na postawie, która sprzeciwia się ograniczeniom i granicom, podobnie jak kontrkultura lat 70. To użytkownik sprawia, że jego ubranie staje się hip-hopem.

Wczesne grupy hip-hopowe, takie jak Grandmaster Flash & the Furious Five, czy Cold Crush Brothers, wykorzystały teatralną stronę disco w swojej modzie, zakładając na występy kostiumy z wysokimi do kolan butami.

Melle Mel z Furious Five przyznaje, że skandaliczne skórzane stroje grupy kosztowały po 1000 dolarów, a nad ich wyglądem pracował krawiec.

Cold Crush występowali w pełnych garniturach i płaszczach z norek. Na początku lat 80. artyści wspierani przez Russella Simmonsa, w tym Kurtis Blow i Run-DMC, wyglądali czysto w sztruksowych garniturach.

Jednak klasyczny hip-hopowy wygląd, który dziś rozpoznajemy, został zapoczątkowany przez Run-DMC, kiedy to zamienili oni swoje sportowe kurtki w kratę na codzienne, uliczne ubrania. Ponieważ grupa jest określana mianem The Beatles hip-hopu, ma sens, że charakterystyczny wygląd hip-hopu wskazuje właśnie na nich.

Moda Hip-Hop lat 80

Run-DMC zachowali skórzane garnitury, ale także zachowali prawdziwe poczucie mody. Na scenie nosili stroje uliczne, co było niespotykane u ich hip-hopowych poprzedników. Trio było uosobieniem gatunku, łamało wszelkie zasady w muzyce i modzie. W efekcie fani przywiązali się do ich ubioru, w którym nie zabrakło dżinsowych kurtek, czarnych czapek z daszkiem i trampek z muszelkami.

Wraz z nimi LL Cool J spopularyzował styl B-Boy z kubełkowymi czapkami Kangol, złotą biżuterią, workowatymi ubraniami i najbardziej znanymi, markowymi trampkami. B” w B-Boy oznacza przerwę, a termin ten odnosi się do kogoś, kto tańczy w przerwach muzyki.

Run-DMC stale nosili klasyczne białe trampki Adidasa z zaokrąglonymi palcami i charakterystycznymi trzema paskami po bokach, co doprowadziło do tego, że ich menadżer zasugerował piosenkę o tej marce.

Grupa wykonała utwór „My Adidas” przed uwielbiającymi ją fanami i ważniakiem z firmy w Madison Square Garden, a pierwsza umowa pomiędzy podmiotem niebędącym sportowcem a linią odzieży aktywnej została zawarta. Umowa warta milion dolarów połączyła na zawsze modę hip-hopową i odzież sportową. Trio reprezentowało Adidasa z jego własną linią trampek i dresów.

Jednak odzież sportowa to tylko jedno oblicze mody hip-hopowej. W latach 80-tych do kultury hip-hopu zaczął włączać się także inny sektor – high fashion.

Daniel „Dapper Dan” Day, król luksusu z Harlemu, otworzył swoje atelier w 1982 roku. Jego projekty pojawiały się na ubraniach Big Daddy Kane’a, LL Cool J i Biz Markie. Krawiec wywalczył sobie drogę na szczyt dzięki wprowadzeniu etykiet i sylwetek haute couture do odzieży ulicznej.

Jego połączenie czarnego nowojorskiego stylu z luksusowymi markami, choć w latach 90. wpędziło go w kłopoty prawne, do dziś uznawane jest za geniusz, nawet przez te same domy, które kiedyś uznały jego innowacje za tak obraźliwe. W 2019 roku ukazała się kolekcja Gucci-Dapper Dan, oficjalnie wspierana przez Gucci.

Dapper Dan uznał, że wysoka moda jest duża, nawet w Bronksie, Brooklynie, Harlemie i Queens. Był pierwszym projektantem, który odważył się umieścić etykietę Louis Vuitton na takich przedmiotach jak czapki zamiast na torebkach. To spodobało się jego klientom, którzy chcieli mieć etykietę wysokiej mody na przedmiotach bardziej reprezentatywnych dla ich codziennej odzieży.

Więcej informacji: Kilka myśli na temat korzystania z luksusu

Noszenie haute couture było symbolem statusu i klasy; pokazywało czyjeś aspiracje. Ralph Lauren Polo i Tommy Hilfiger podchwycił ten apel i pozwolił na swobodną reklamę bez poparcia, z tym ostatnim idzie tak daleko, jak rozdawanie darmowych przedmiotów w dzielnicach o niskich dochodach w Nowym Jorku.

Tego szukasz?

Najlepsze buty do Hip-Hopu 2022

Z liczną gamą butów hip-hopowych dostępnych na rynku, dokonanie idealnego wyboru może czuć się przytłaczające. Od różnych wyborów kolorów do marek i cen, wyszukiwanie nie jest lepsze. Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy raz,...

Czym jest Street Art?

Street art to oryginalny rodzaj sztuki, który możemy znaleźć tylko na ulicach. Wiele osób nie uznaje tej twórczości za sztukę, a czasami ludzie wiążą tę sztukę z wandalizmem. STREET ART obejmuje różne rodzaje określeń,...

Jak usunąć graffiti ze ściany?

Porady dotyczące usuwania graffiti Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące usuwania graffiti z różnego rodzaju powierzchni. Miasto Stevens Point nie popiera konkretnych marek produktów, ale raczej używa nazw marek, aby pomóc konsumentom w identyfikacji tych materiałów...

Historia Street Art

Każdy rodzaj historii jest dyskursem samym w sobie. Co więcej, gdy mowa o historii sztuki, dyskursy te zdają się rozrastać z jednego w drugi, i tak dalej, w wiele innych. W kontekście początków nie...

Style graffiti które musisz znać

Opracowanie klasyfikacji stylów graffiti może wydawać się zadaniem zniechęcającym. Graffiti rozwijało się przez kilka dekad, ale ten stosunkowo krótki okres czasu w porównaniu do innych form sztuki nie wydaje się wpływać na bogactwo ich...

Nowości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj